Dag 4: De berg wordt kaal
’s Ochtends worden we gewekt door de hoofdgids. We kunnen direct aanschuiven voor het ontbijt. En wat voor ontbijt! De locals hier begrijpen wat je nodig hebt als je de Kilimanjaro gaat beklimmen. De tafel wordt helemaal volgezet met gekookte eitjes, pannenkoeken, porridge, jam, pindakaas, koffie, thee, warme chocolademelk. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Brandstof om een berg op te rammen dus. Na het ontbijt moeten we onze backpacks weer inpakken en zorgen dat we wat extra laagjes kleding in onze dagrugzakken stoppen. Gisteren liepen we nog grotendeels tussen de begroeiing, maar vandaag wordt de berg een stuk kaler. We wandelen in totaal vijf kilometer over een rotsig pad tussen de heidevelden naar het Shira Camp op 3810 meter hoogte. Bij helder weer wordt het uitzicht beter en beter. Het is heerlijk om volledig gefocust te wandelen. Je enige zorg is om de ene voet voor de andere te zetten en de rest is niet relevant. Je vertrouwen zal onderweg groeien, net als ons teamgevoel. We slepen elkaar er doorheen als het moet!
Hoogtemeters: 3000m tot 3850m
Afstand: 9km
Tijd: 4-6 uur
Omgeving: Heide
Dag 5: Voel de hoogte
Na het ontbijt staat er iedere ochtend een teiltje warm water voor je klaar om jezelf op te frissen. “Washi washi” noemen de gidsen dat. Het is heerlijk om dit warme water onder je oksels te klotsen en je daarna snel af te drogen en weer warm aan te kleden. Als je daar geen heerlijk gevoel van krijgt weten wij het ook niet meer. Bas noemt het altijd de oergevoelens die in je lost komen, zo lekker back-to-basics. We vervolgen vandaag onze weg omhoog naar de Lava Tower op 4630 meter en zakken daarna weer af naar het Barranco Camp op 3976 meter. Ondanks dat we de hoogte goed opbouwen zul je, als dat nog niet het geval was, voor het eerst de hoogte voelen in je hoofd. Maak je daar vooral niet druk over. Dit is precies waarom we eerst een stuk omhoog lopen en daarna lager slapen. Zo werkt het principe van acclimatiseren. In feite geef je je lichaam even een seintje dat het zich moet gaan aanpassen, maar je laat dit niet te lang duren.
’s Avonds op het kamp kruipen we weer gezellig met z’n allen in de eettent. De hoofdgids checkt iedere avond of iedereen nog in goede gezondheid verkeert. Hij controleert je op tekenen van hoogteziekte en vermoeidheid. Dat is een heel fijn idee. Daarna drinken we een warme kop thee of chocomel en spelen we een kaartspelletje tot het bedtijd is. Als je naar je tent loopt kun je de besneeuwde top licht zien geven in de nacht. Het lijkt al zo dichtbij nu..
Hoogtemeters: 3850m tot 4600m naar 3950 meter
Afstand: 12 km
Tijd: 6-7 uur
Omgeving: Semi-woestijn
Dag 6: Lekker blijven hangen
Per saldo stijgen we vandaag niet zoveel. We zitten volop in ons acclimatisatie-proces en daar hebben we op dit punt een dagje extra voor nodig. Wel is het op een ander manier een uitdagende dag. We passeren namelijk de Barranco Wall, een steile bergkam, waar we af en toe kleine stukjes moeten klimmen en klauteren. Behalve je voeten komen je handen dus ook van pas. Het is verstandig om je wandelstokken voor dit kleine stukje even op te bergen. Na dit steile stukje lopen we door een glooiende alpiene woestijn naar het Karanga Camp op 3995 meter. We zullen relatief vroeg aankomen, maar je zult evengoed moe zijn. Doe lekker een middagdutje in je tent en schuif daarna aan voor tea-time met koekjes en popcorn.
Die dragers zijn trouwens echt bazen. Als wij ’s ochtends vertrekken, pakken zijn alle tenten en kampeermaterialen in. Onderweg ‘sprinten’ ze ons voorbij en zodra we op de volgende plek aankomen hebben zij alles alweer opgebouwd. Niet normaal. Maar dit is hun dagelijks werk. Onze kok kan ook heerlijk koken en hij zal vanavond de tafel weer vol zetten. Na vandaag gaan we weer meer stijgen dus eet jezelf moed in!
Hoogtemeters: 3950m tot 3930m
Afstand: 7 km
Tijd: 4 uur
Omgeving: Alpine woestijn